Kutsikad Prindi

 

  Mida peaks teadma

  värske kutsikaomanik? (loe edasi►)

 

 

 

 


 
Chihuahua kasvatajate  nimekiri on siin, palun pöörduge otse nende poole!
 

Tähelepanuks kutsikahuvilistele

EESTI CHIHUAHUA KLUBI soovib kutsikahuviliste tähelepanu juhtida MTÜ Euroopa kennelklubi ja MTÜ Tallinna kennelklubi poolt vahendatavate kutsikate ja nende ühingute poolt välja antavate "tõutunnistuste" kohta.   MTÜ Tallinna Kennelklubi ja MTÜ Euroopa Kennelklubi ei ole Eesti Kennelliidu liikmed ega oma Fédération Cynologique Internationale (FCI) tunnustust. MTÜ Tallinna Kennelklubi ja MTÜ Euroopa Kennelklubi poolt esindatav Federación Canina Internacional ei oma mingeid sidemeid EKLi ega FCIga ning ei ole nende poolt tunnustatud (http://www.kennelliit.ee/).    MTÜ Tallinna Kennelklubi ja MTÜ Euroopa Kennelklubi „tõutunnistustega“ koerad ei või osaleda FCI näitustel ja nende jäglastele ei väljasta FCI poolt tunnustatud tõutunnistused.

Eestis sündinud ja müüdavad kutsikad peavad omama ainult EST- registri tõutunnistust. Kõikide muude riikide registreeringutega kutsikad on illegaalsed.

NB!  LUGUPEETUD TULEVASED KUTSIKAOMANIKUD  SELLISED NÄEVAD VÄLJA TÕUKUTSIKA DOKUMENDID

Tõutunnistus / Pedigree
 
Lemmiklooma pass
 
Ostu-müügi leping
 
 


            ETTEVAATUS, KUTSIKATEFARMID    на русском языке

......mõtlen tihti, kuidas oleks võimalik peatada nn "kutsikavabrikute" konveierliin. Ja nii kurb, kui see ka pole ei näe lahendust....

See artikkel on minu esimene katse midagi ära teha. Loodan kõigi loomaarmastajate solidaarsusele ja mõistmisele. Võib-olla koos suudame peatada räpase tootmise/kaubitsemise, kus puuduvad elementaarsed eetikareeglid.

Chihuahua on populaarne koerake ja ei saa mööda vaadata tõsiasjast, et leidub neid , kes on valmis kutsikate masstootmiseks lisateenistuse või põhisissetuleku hankimise eesmärgil. Reeglina on selliste kvaliteet madal: nad on agressiivsed, arad ja tihti isegi haiged.

See kirjatöö on ajendatud tegelikult ühest telefonikõnest, mille sain Tallinnast. Helistaja jutustas õudusega oma katsest osta Chihuahua kutsikas. Järgnevalt tema lugu.

Helistanud Kuldse Börsi kuulutuse peale, kuulis helistaja värvikat kutsikate kirjeldust Eesti parimatelt vanematelt, 10 riigi tšempion, just kui (???). Kutsikate maksumuseks öeldi suure summa. Kõik tundub just kui loogiline. Kvaliteetsete Chihuahua kutsikate hind pole odav ja nimetatud hind viitab sellele, et tegemist on kõrgest klassist pisikestega. Kui innustunud koeraostja saabus talle nimetatud aadressil, selgus, et korrusmaja pisikeses korteris elab kitsastes tingimustes 15-20 halvasti hooldatud ja võib isegi öelda, et räpast koerakest. Kõige sellega kaasnes tugev ebameeldiv lõhn.

Lubatud emase kutsika asemel hakkas pererahvas pakkuma ostjale täiskasvanud aga väga väikest isast. Ostja üllatunud reaktsiooni peale ei sattunud pererahvas segadusse ja pakkus võimalust vormistada kutsika ostjale sobiva vanuse ja sugupuuga dokumendid. Jääb mulje, et pedigrees (sugupuu) on võimalik vahetada isegi koera sugu(!). Koerake nägi välja haiglane ja vaevatud ning tal polnud isegi nime. Kui omanik võttis koera kätte, tegi see end märjaks ja käest välja rabelenud, peitis end värisedes koridori pingi alla.

Kui ostja hakkas esitama küsimusi koera tervise kohta, solvusid need nn. aretajad tõsiselt väljendatud usaldamatuse peale ja hakkasid karjudes väitma, et nad on parimad Eestis, samal ajal nimetades teisi kasvatajaid segavereliste kasvulavaks.

Kutsikaga kohtumise rõõmust sai nördimus selle üle, et ostjat üritati nahaalsel moel petta. Kurvaks tegi ka see, et koerake, kes vajaks tõenäoliselt individuaalset hooldust, jääb elama koerakarja, kuna põhimõteteta omanikud soovivad teda müüa täiest ebareaalse hinnaga. Koerake võiks leida hooliva kodu lihtsalt pere lemmikuna, sest vaevalt, et keegi nõustub sellist koera ostma. Selleks nägi ta välja liiga vilets, vaevatud ja hirmunud.

Kallid tulevased kutsikaomanikud ! Enne, kui muretsete tõukoera, tundke palun huvi koera tõu vastu: milline peab välja nägema standardile vastav koer, millised on nõudmised teid huvitava koera pidamisel ja hooldamisel ja millised pärilikud haigused on omased sellele tõule.

Pöörake tähelepanu kennelitele, kus koeri kasvatatakse. Kenneli olemasolu ei garanteeri veel teile koera kvaliteeti. Ülaltoodud lugu juhtus ametlikult registreeritud kennelis(!).

Kindlast tehke oma valik kennelitest, kus teile vormistatakse korralikud dokumendid ja kus omanikud meeleldi jutustavad koertest ja esitlevad kutsikate ja nende vanemate auhindu ja diplomeid näitustelt. Ärge ostke sugupuuta ja dokumentideta kutsikaid!!! Dokumentide vormistamise hind ei ole kõrge ja on aretaja jaoks täiesti tavaline tegevus.

Ärge häbenege esitada küsimusi (!), vastutustundliku kasvataja jaoks pole see usaldamatus, vaid tulevase kutsikaomaniku vastustustundlikkuse avaldus. Pühendunud kasvataja on valmis tundide viisi oma tõust rääkima.

Vastutustundlik kasvataja-

  • osaleb oma koertega näitustel

  • teeb oma koertele terviseuuringud ja ei varja uuringute tulemusi

  • kasutab aretuses ainult füüsiliselt terveid ja tasakaaluka iseloomuga koeri

  • on kinoloogiliste ühingute liige ja osaleb koolitustel

  • on 100% seaduskuulekas

Tema koerad on hea ja terve välimusega, on puhtad ja heatujulised.

Kallid kutsikate ostjad! Ärge, palun, jätke neid nõuandeid tähelepanuta. Ostes endale koera, mõelge, et teete seda aastateks. Parem on nende aastate jooksul nautida terve ja heatujulise ning puhtatõulisekoera seltsi, kui kahelda lemmiku tõupuhtuses, joosta mööda veterinaariakliinikuid, kulutada raha ja aega oma koera ravimiseks. On talumatult valus näha lemmikut kannatamas.

Kuulake südame häält, hoidke mõistus selge, kui näete ilusat kutsikat. Uskuge, oma õrnas eas on nad kõik kenad. Kui teid vähegi miski häirib, ärge ostke!!!

Eelistage valiku tegemisel ilusate tituleeritud koertega kasvatusi.

Ärge hoidke kokku, varuge aega ja kannatust ja leiate omale terve ja ilusa kutsika.

Edu soovides,   Valeria Kaljuorg